به انجمن تخصصی پژو 206. خوش امدید برای عضویت اینجا را کلیک کنید


اعلانات سایت

فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.

فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.

امروز پنج شنبه آبان 1, 93 6:13 pm
خرید و فروش ماشین

فروش لوازم آپشن و لوکس

مکس اسپید

ایران اپشن


ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


قوانين انجمن


لطفا قبل از ایجاد مبحث جدید از تکراری نبودن آن اطمینان حاصل کنید .

فقط اعضا مجاز به مشاهده لینک ها هستند، لطفا برای مشاهده لینک های انجمن ثبت نام کنید یا وارد انجمن شوید.   ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 1 پست ] 
نويسنده پيغام
پستارسال شده در: پنج شنبه اسفند 18, 90 11:47 am 
آفلاين
شتاب 0 تا 100: 11 ثانیه
شتاب 0 تا 100: 11 ثانیه

تاريخ عضويت: شنبه آذر 5, 90 4:27 pm

پست ها : 323

محل سکونت: كــــرمــــان
تشکر کرده اید: 312 مرتبه
تشکر شده:
390 مرتبه در 117 پست

نوع خودرو: فعلا" پرايد 132
استفاده از سرعت‌گیرها در جاده‌های آسفالته جهت کنترل سرعت خودروها در تقاطع‌‌ها و محل‌‌های مسکونی از سال‌‌ها پیش رایج شده است. هدف از تعبیه سرعت‌گیرها در معابر عمومی حفظ سلامت، امنیت و رفاه شهروندان است با این حال به دلیل عدم رعایت برخی استانداردها گاهی همین سرعت‌گیرها مشکلاتی را برای خودروها و سرنشینان آنها ایجاد می‌کنند.

این امر ضرورت توجه جدی‌تر به اصول و استانداردهای علمی ساخت و بهره‌گیری از سرعت‌گیرها و تاثیرات مختلف آن بر پارامترهای مختلف خودرو از جمله ارتعاشات منتقل شده به سرنشینان و همچنین سرعت حرکت خودرو را نشان می ‌هد. در این راستا تیمی از محققان کشورمان از دانشگاه‌‌های صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف و صنعتی شاهرود در پژوهشی تاثیر انواع سرعتگیرهای موجود (بامپ، ‌‌هامپ و کاشن) را بر ارتعاشات منتقل شده به سرنشین خودرو و همچنین کاهش سرعت خودرو بررسی و معایب و مزایای هر یک را مشخص کرده‌اند.

براساس یافته‌‌های این تحقیق سرعت‌گیر بامپ نسبت به سرعت‌گیرهای‌ ‌هامپ و کاشن تاثیر نامناسب‌تری بر سیستم تعلیق خودرو دارد و ناراحتی زیادی را برای رانندگان ایجاد می‌کند و سرعت‌گیرهای کاشن به رغم ارتفاع بیشتر نسبت به سرعت‌گیرهای بامپ و‌ ‌هامپ مشکل کمتری برای خودروها ایجاد می‌‌كند.
سرعت‌گیر بامپ سرعت‌گیرهایی با پهنای 600 تا 1200 میلی‌متر و ارتفاع 30 تا 100 میلی‌متر با پروفیل سهموی یا دایره‌ای، سرعت‌گیر ‌‌هامپ، سرعت‌گیرهایی با پهنای 4000 تا 6000 میلی‌متر و ارتفاع 30 تا 100 میلی‌متر با پروفیل‌‌های مختلف (سینوسی، دایره‌ای یا ...) و سرعت‌‌گیرهای کاشن دارای پهنای 1600 تا 2100 میلی‌متر و ارتفاع 65 تا 100 میلی‌متر با پروفیل ذوزنقه‌ای است.

با توجه به افزایش ارتعاشات منتقل شده به سرنشین حین عبور از سرعت‌گیرها با در نظر گرفتن دو نوع سرعت‌گیر متداول در شهر تهران و نیز مدل‌سازی خودرو همراه با صندلی و بدن انسان، ارتعاش‌‌های انتقال یافته به سرعت‌گیر مذکور در ابعاد مختلف محاسبه شد.
ارتعاشات گذرا و در راستای قائم به صورت منحنی‌‌های شتاب و شتاب‌ rms ‌برحسب عرض سرعت‌گیر رسم شده است. در ادامه نتایج با مقادیر تئوری، تجربی و استانداردها مقایسه و با بهره‌گیری از استاندارد ایزو 2631-1 تاثیرات ابعاد و سرعت عبور از سرعت‌گیرها بر راحتی سرنشین بررسی شده است. به منظور انجام مدل سازی‌‌ها از دو مدل مجزای ربع خودرو و بدن انسان استفاده شده که مدل ربع خودرو سه درجه آزادی دارای سه قسمت صندلی، بدنه خودرو و چرخ و مدل بدن انسان هشت درجه آزادی شامل چهار جرم سر و گردن، ستون فقرات، نیم تنه و پایین تنه است.

براساس یافته‌‌های این تحقیق در سرعت‌گیرهای کاشن، پایین‌ترین مقدار حداکثر شتاب rms برای سرعت‌‌های کمتر از 7 کیلومتر بر ساعت در پهناهای زیاد اتفاق می‌افتد و این مقدار برای سرعت‌‌های زیاد در کمترین پهناهاست. با افزایش پهنا حداکثر شتاب rms برای سرعت‌‌های بالا ابتدا زیاد و سپس کم می‌شود و در سرعت‌‌های پایین نیز افزایش کمی داشته و سپس کاهش می‌یابد. در سرعت‌گیرهای بامپ حداکثر شتاب rms با افزایش سرعت افزایش می‌یابد، اما اوج آن با افزایش سرعت در پهناهای بیشتری اتفاق می‌افتد و نیز با افزایش پهنا، ابتدا افزایش و سپس کاهش می‌یابد. در پهنای کم، مقدار حداکثر شتاب rms وارد بر بدن برای سرعت‌‌های خیلی بالا کمتر از سرعت‌‌های خیلی پایین است و برای سرعت‌‌های بین 7 تا 12 کیلومتر بر ساعت بیشتر از هر سرعتی است.

براساس نتایج این تحقیق که با همکاری مهندس ندا کرمی محمدی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دکتر اردشیر کرمی محمدی، استادیار دانشگاه صنعتی شاهرود و دکتر مهدی بهزاد، استادیار دانشگاه صنعتی شریف انجام شده با افزایش سرعت، نیروی وارد بر دمپر خودرو همواره افزایش می‌یابد و بنابراین راننده مجبور به کاهش سرعت خودرو است. به طور کلی حداکثر شتاب rms در سرعت‌گیر بامپ بیشتر از کاشن است و همچنین در سرعت‌‌های کم سرعت‌گیرهای با پهنای زیاد مناسب‌ترند و با بر عکس.

این یافته در انطباق با گزارش‌‌های استاندارد است که تاکید دارد سرعت متوسط عبور از سرعت‌گیرهای کاشن با شیب 125‌هزارم درصد برای کاشن‌‌های باریک (يك و دهم 6 متر)، 30 کیلومتر بر ساعت و برای کاهش‌‌های پهن ( يك و 8 دهم تا يك و 9 دهم متر) حدود 23 کیلومتر بر ساعت در نظر گرفته شده و بامپ باید برای خیابانی که سرعت عبور خودروها کمتر یا مساوی 50 کیلومتر بر ساعت است، 600 میلی‌متر یا کمتر، پهنا و 30 میلی‌متر یا کمتر ارتفاع داشته و برای سرعت‌‌های 40 کیلومتر بر ساعت و کمتر 900 میلی‌متر یا کمتر پهنا و 50 میلی‌متر یا کمتر ارتفاع و برای سرعت 30 کیلومتر در ساعت و کمتر 1200 میلی‌متر یا کمتر پهنا و 70 میلی‌متر یا کمتر ارتفاع داشته باشد.

براساس این بررسی در مجموع سرعت‌گیرهای بامپ نسبت به سرعت گیرهای ‌‌هامپ و کاشن تاثیر نامطلوب‌تری بر سیستم تعلیق خودرو داشته و مشکلات بیشتری را برای سرنشینان خودرو ایجاد می‌کنند و در مقابل سرعت‌گیرهای کاشن با وجود ارتفاع بیشتر، کمترین خطر را برای خودرو ایجاد می کنند.


منبع: تيونينگ سنتر


بالا
 مشخصات  
نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 1 پست ] 

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت [ ساعت تابستانی ] تنظیم شده است


مباحث مرتبط
 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. سرعت سنج خودرو

UMBRELLA

7

633

يکشنبه اردیبهشت 29, 92 5:38 pm

pedramMC نمایش آخرین ارسال

اين مبحث بسته شده است.شما نمي توانيد پست هاي خود را ويرايش يا پست جديدي ارسال کنيد. پيوست(ها) همه چیز درباره دوربین های هوشمند کنترل ترافیک و ثبت سرعت

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

Mohsen.N

13

1150

جمعه خرداد 2, 92 12:59 am

meysam lito نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. رکورد سرعت بدون خطر و حتی بدون مصرف بنزین...

[ برو به صفحهبرو به صفحه: 1, 2 ]

endwaiter

14

1182

شنبه شهریور 18, 91 3:24 pm

endwaiter نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پيوست(ها) چگونگی تاثیر هواکش کاپوت در عملکرد خودرو

Mohsen.N

0

194

يکشنبه اردیبهشت 29, 92 2:11 pm

Mohsen.N نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. سوپر خودروهای سال 2012

mseyfzadeh

0

339

دوشنبه اردیبهشت 4, 91 11:12 am

mseyfzadeh نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد

جستجو براي:
انتقال به:  
cronNews News Site map Site map SitemapIndex SitemapIndex RSS Feed RSS Feed Channel list Channel list
Powered by phpBB Ver: 3.0.11
Developed by ArmanPC | Persian by Maghsad